drewniany kościół mogący pomieścić 7500 wiernych!
największym na świecie opactwem cysterskim
w zamku należącym niegdyś do pruskiej rodziny królewskiej
jak powstaje słynna, bolesławiecka ceramika
Nad ranem przejedziemy do stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku. Po obiedzie opartym o specjały regionalnej kuchni rozpoczniemy zwiedzanie Kwiatu Europy, jak nazywany był niegdyś Wrocław. Przespacerujemy się uliczkami Starego Miasta, z gotyckimi kościołami św. Elżbiety Węgierskiej i św. Wojciecha oraz ratuszem. Następnie wybierzemy się do Dzielnicy Czterech Świątyń, z kościołami prawosławnym, ewangelickimi, katolickim oraz synagogą.
Nocleg we Wrocławiu
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Uniwersytetu Wrocławskiego czyli dawnej Akademii Jezuickiej, z pięknymi barokowymi salami – Oratorium Marianum i aulą leopoldyńską oraz bogato zdobionym kościołem Najświętszego Imienia Jezus. Następnie przejdziemy w stronę Ostrowa Tumskiego, jednej z licznych wysp meandrującej Odry. To najstarsza część Wrocławia, której ozdobą są m.in. późnoromański kościół św. Idziego oraz imponująca, gotycka archikatedra św. Jana. Po przerwie obiadowej rozpoczniemy rejs w górę rzeki, dopływając do najsłynniejszego dzieła wrocławskiego modernizmu – zbudowanej w 1913 roku Hali Stulecia. Wraz z sąsiednim Pawilonem Czterech Kopuł oraz Ogrodem Japońskim została ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Podsumowaniem całodziennego zwiedzania będzie koncert w Narodowym Forum Muzyki, słynącym ze świetnej akustyki gmachu w samym sercu miasta.
Nocleg we Wrocławiu
Tego dnia wyjedziemy w stronę Świdnicy, dawnej stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego. Po drodze zatrzymamy się w Sobótce-Górce, gdzie obok dawnego klasztoru augustianów znajduje się rzemieślniczy browar. Miejscowy piwowar opowie nam o procesie produkcji piwa, będziemy też próbować trunku, którym słynął cały Dolny Śląsk. Po przyjeździe do Świdnicy i przerwie obiadowej udamy się na zwiedzanie miasta, którego perłą jest Kościół Pokoju. Został on zbudowany na mocy porozumień pokoju westfalskiego z 1648 roku, kończącego wojnę trzydziestoletnią i powstał w ciągu zaledwie roku, bez użycia gwoździ! Dziś świątynia, mogąca pomieścić prawie 7,5 tysiąca osób, jest częścią listy UNESCO.
Nocleg w okolicach Świdnicy
Po śniadaniu wybierzemy się do trzeciego z największych zamków Polski, Książa. Wybudowany jako piastowski zamek w XIII wieku od 1509 aż do 1941 roku należał do rodziny Hochbergów, dziedziców jednej z największych fortun w Prusach.
Po przerwie obiadowej w XVIII wiecznej karczmie udamy się do cysterskiego opactwa w Krzeszowie. Odwiedzimy m.in. piękne, późnobarokowe Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz zdobiony przez, zwanego śląskim Rembrandtem, Michaela Willmanna kościół św. Józefa. Stamtąd wyruszmy do naszego hotelu, znajdującego się w jednym z odrestaurowanych pałaców Kotliny Jeleniogórskiej.
Nocleg w okolicach Jeleniej Góry
Po porannym spacerze po założeniu pałacowym przejedziemy do Miedzianki. Kiedyś uważana była za jedno z najpiękniejszych miasteczek Śląska, słynące z wydobycia miedzi, jednak na skutek rabunkowej eksploatacji złóż nagle opustoszała. Następnie przejedziemy w głąb Kotliny Jeleniogórskiej, malowniczej okolicy, która stała się popularnym miejscem wypoczynku pruskiej arystokracji. Na obszarze zaledwie 102 kilometrów kwadratowych znajduje się aż 30 rezydencji, więcej niż nad Loarą! Odwiedzimy m.in. imponujący park krajobrazowy w Bukowcu czy zamek w Karpnikach, należący niegdyś do rodziny Hohenzollernów. Czeka nas także degustacja lokalnych serów kozich oraz lokalnej nalewki, ważonej w jednym z pałaców. Późnym popołudniem wybierzemy się jeszcze na spacer po Bad Warmbrunn – Cieplicach Śląskich. Ten słynący z gorących źródeł był znany w całej Europie, czego dowodem jest wspaniały Park Zdrojowy, teatr i wille kuracjuszy.
Nocleg w okolicach Jeleniej Góry
Nad ranem wyjedziemy w stronę Bolesławca, polskiej stolicy ceramiki. Tutejsze naczynia wytwarzane są już od średniowiecza z naturalnych glin kamionkowych i dekorowane charakterystycznymi, różnokolorowymi kropkami. Po wizycie w manufakturze czeka na wyprawa do Lubiąża, lokowanego już w XII wieku opactwa cystersów – największego na świecie! Ten imponujący zespół został przebudowany w stylu barokowym i dziś zachwyca swoją skalą. Następnie udamy się do pobliskiej winnicy, położonej w rejonie w którym tradycje winiarskie sięgają XIII wieku. Odwiedziny w winiarni i degustacja win połączone będą z kolacją opartą o lokalne produkty.
Nocleg w okolicach Wrocławia
Dzień rozpoczniemy od wyprawy do Trzebnicy, miasteczka położonego w okolicach Wrocławia słynącego z kultu św. Jadwigi. Ta żyjąca w XIII wieku święta, patronka Śląska i Europy, była fundatorką licznych klasztorów i szpitali. Trzebnickie sanktuarium w którym jest pochowana, z elementami romańskimi i barokowymi należy do najpiękniejszych w regionie. Po przerwie obiadowej wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy.