Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.
lokalne piwo 320 metrów pod ziemią
żubra, jednego z największych europejskich ssaków
sanktuarium do którego pielgrzymują miliony Polaków
Nad ranem wyjedziemy w stronę Katowic, po drodze na Śląsk zatrzymując się w najważniejszym sanktuarium w Polsce – częstochowskiej Jasnej Górze. Założony w XIV wieku klasztor z uważanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej jest co roku odwiedzany przez miliony katolików. Po przyjeździe do Katowic wybierzemy się zaś powitalną kolację opartą o specjały kuchni śląskiej – rolady i kluski. Następnie czeka nas koncert w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Otwarty w 2014 roku gmach słynie z doskonałej akustyki, którą projektował
Yasuhisa Toyota, który wcześniej pracował m.in. nad salą Walta Disneya w Los Angeles czy modernizacją Opery w Sydney.
Nocleg w Katowicach
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania katowickiej Strefy Kultury, powstałej na terenie dawnej kopalni węgla. Jej sercem jest Muzeum Śląskie, nowoczesne muzeum opowiadające o historii regionu, ukryte częściowo pod ziemią. Dzięki wędrówce przez dzieje tych ziem zrozumiemy dlaczego Filip Melanchton, współpracownik Lutra powiedział, że “nigdzie w Europie nie rodzi się tylu znakomitych ludzi, co na Śląsku”. Następnie czeka nas wyprawa do całkowicie zachowanej dzielnicy robotniczej, pochodzącego z początku XX wieku ceglanego Nikiszowca. Po kolejnej, obiadowej degustacji kuchni regionalnej wyjedziemy w stronę pobliskiego Zabrza. Znajduje się tam kopalnia Guido w której poznamy tajniki pracy górników – zjedziemy na poziom 320 metrów pod ziemią, najniższy dostępny do zwiedzania w Europie!
Nocleg w Katowicach
Po śniadaniu przejedziemy do Pszczyny, jednego z najpiękniejszych polskich zamków, należącego niegdyś do rodziny Hochbergów. Obejrzymy między innymi całkowicie zachowane wnętrza oraz przejdziemy się po zabytkowym parku, który zamieszkują… żubry, europejskie bizony, których masa sięga 700 kilogramów. Ssaki te pojawiły się w Pszczynie jeszcze w XIX wieku kiedy car Rosji Aleksander II podarował właścicielowi zamku cztery sztuki. Po przerwie obiadowej udamy się do pobliskich Tychów, które słyną ze swojej tradycji warzenia piwa. Zwiedzimy tamtejszy Browar Książęcy, dawniej również własność Hochbergów oraz spróbujemy lokalnych wyrobów. Następnie rozpoczniemy podróż powrotną do Warszawy do której dotrzemy późnym wieczorem.