czym jest bryndza i dlaczego będziesz nią teraz częstował wszystkich gości
że pierwszy szyb naftowy powstał właśnie w małym galicyjskim miasteczku i zapytasz dlaczego akurat tu?
w dzikich, bieszczadzkich ostępach i postanowisz osiąść w zbudowanym przez siebie szałasie
po galicyjskim, drewnianym miasteczku i zaczniesz żałować, że mieszkasz w murowanym gmachu
Wawel
Dzień zaczniemy od zwiedzania krakowskiego Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. Odwiedzimy farny kościół mariacki z gotyckim arcydziełem, ołtarzem Wita Stwosza, a następnie poznamy źródło bogactwa dawnego Krakowa, szesnastowieczny targ Sukiennice. Później podążymy w stronę gmachów jednej z najstarszych uczelni regionu, założonego w 1364 roku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po obiedzie w jednej ze staromiejskich piwnic udamy się na Wawel, do królewskiej rezydencji i katedry w której pochowana jest większość władców Polski. Z zamkowego wzgórza zejdziemy w stronę Kazimierza, „polskiej Jerozolimy”, dzielnicy, którą przed wojną zamieszkiwała większość z 64 tysięcy krakowskich Żydów. Zwiedzimy stary cmentarz z szesnastowiecznym nagrobkiem Remu, jednego z najważniejszych rabinów diaspory aszkenazyjskiej oraz dwie z siedmiu ocalałych synagog – gotycką Starą i neomauretańską Tempel.
Nocleg w Krakowie
Po opuszczeniu Krakowa skierujemy się do Lanckorony, malowniczo położonego na górze miasteczka z zabytkową, drewnianą zabudową. Po przerwie na drugie śniadanie w kawiarni prowadzonej przez lokalnych artystów podążymy dalej na południe, do Sromowców Niżnych. Stamtąd flisacką łodzią udamy się na rejs po przełomie Dunajca, podziwiając Pieniny z ich Trzema Koronami, najwyższym szczytem okolicy. Następnie czeka nas seria degustacji – zaczniemy od wizyty u miejscowego bacy, który zapozna nas z produkcją góralskiego sera. Później spróbujemy zaś śliwowicy w jednej z łąckich manufaktur – tutejsze owoce i wytwarzane na ich bazie przetwory już od XII wieku spławiano na północ kraju, do Gdańska, a dalej rozsyłano do innych krajów. Po pełnym wrażeń dniu wyjedziemy w stronę hotelu położonego w okolicach uzdrowiskowej Krynicy.
Nocleg w okolicach Krynicy Zdroju
Dunajec
Haczów
Dzień rozpoczniemy spacerem po tej zdrojowej miejscowości, odwiedzając m.in. pijalnie wód leczniczych i drewniane wille w stylu szwajcarskim. Po opuszczeniu Krynicy udamy się w stronę Gorlic – to właśnie tam, w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą na świecie lampę naftową. Po godzinie jazdy malowniczą trasą prowadzącą przez średniowieczny Biecz dojedziemy do Krosna. Tam zwiedzimy hutę szkła oraz poznamy proces jego produkcji – Krosno jest bowiem uznawane za polską stolicę tego surowca. Dalej czeka nas wizyta w kościele w Haczowie. XV-wieczna, drewniana konstrukcja oraz unikatowa polichromia we wnętrzu, pochodząca z czasów budowy stała się przyczyną wpisania świątyni na listę UNESCO. Dzień zakończymy kolacją oraz degustacją karpackich win w podkrośnieńskim dworze.
Nocleg w Dworze Kombornia i wieczorna degustacja wina
Po śniadaniu wyjedziemy w stronę Sanoka. Zwiedzanie tego położonego nad Sanem miasta zaczniemy od zamkowej kolekcji ikon, jednej z najwspanialszych w całym kraju. Następnie w udamy się do typowego, drewnianego miasteczka galicyjskiego, zbudowanego z poprzenoszonych tu budynków z okolicy. Po tradycyjnym, karpackim obiedzie wyjedziemy w stronę Leska, gdzie zwiedzimy jedną z niewielu ocalałych synagog regionu, zbudowaną jeszcze w XVII wieku. Dalej czeka nas wyprawa w głąb najdzikszych z gór Polski, Bieszczadów, gdzie w jednej z zagubionych wsi odwiedzimy browar rzemieślniczy i spróbujemy warzonych tam piw. Pod wieczór dotrzemy na nocleg w starannie wyremontowanej modrzewiowej chacie.
Nocleg w okolicach Leska
Gmina Lutowska
Church in Smolnik
Kolejny dzień rozpoczniemy wędrówką na jedną z bieszczadzkich połonin, z krótką przerwą w górskim schronisku. Wzmocnieni czystym powietrzem pojedziemy do drewnianej cerkwi w Smolniku. Ta świątynia, zbudowana w 1791 roku przez Bojków, górali pochodzenia rusińskiego, została ze względu na swoją unikalną formę wpisana na listę UNESCO. Następnie opuścimy bieszczadzkie bory jadąc na północ, do hotelu w imponującej rezydencji magnackiego rodu Sapiehów.
Nocleg na zamku w Krasiczynie
Po śniadaniu zwiedzimy renesansowo-manierystyczny zamek w Krasiczynie i otaczający go piękny park. Następnie przejedziemy do pobliskiego Przemyśla, zamieszkiwanego od setek lat przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Po zwiedzeniu starego miasta z jego cerkwiami i kościołami, malowniczo rozłożonymi na wzgórzach, przejdziemy się po fortach przemyskiej twierdzy. Ta jedna z największych twierdz Europy była dumą Austro-Węgier, trzykrotnie obleganą w trakcie Wielkiej Wojny. Po opuszczeniu Przemyśla udamy się do Leżajska, ważnego punktu na szlaku galicyjskich chasydów, odwiedzanego przez tysiące pielgrzymów z całego świata. Na koniec dnia wyjedziemy w stronę hotelu w kolejnej magnackiej rezydencji, w Łańcucie.
Nocleg na zamku w Łańcucie
Krasiczyn
Castle in Łańcut
Dzień rozpoczniemy od wizyty w siedzibie rodu Lubomirskich na zamku w Łańcucie. Obejrzymy zachowane pałacowe wnętrza i ogrody, założone jeszcze w XVII wieku. Następnie podążymy na zachód, do jednego z największych miast dawnej Galicji, Tarnowa. Przespacerujemy się po rynku z pięknym, manierystycznym ratuszem i zabytkowym starym mieście, a następnie wyjedziemy w stronę Krakowa. Tam, przed kolacją, będzie czas na ostatnie zakupy i wędrówki po mieście.
Nocleg w Krakowie
Możliwość poszerzenia programu o: