fbpx

Dlaczego Europa Środkowa?

Europa Środkowa nie jest regionem, którego granice można wytyczyć na mapie, jak w przypadku Ameryki Środkowej. Jest to królestwo ducha – napisał brytyjski historyk Timothy Garton Ash. I dodawał, że być mieszkańcem mitteleuropy to światopogląd.

To właśnie fascynuje nas w naszej części kontynentu – Niemczech, Polsce, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii, Węgrzech i Rumunii. Jej wielokulturowość, wielojęzyczność, wieloreligijność – często wyobrażone, po katastrofach wojen i przesiedleń. Ta nostalgia o której Peter Kristufek powiedział, że szczególnie tu, w mitteleuropie, jest wspomnieniem czegoś, czego nigdy nie było.

Kilka lat temu pokochaliśmy ten świat miasteczek, świat Hucułów, Żydów i dziesiątek innych narodowości. Dzięki pisarzowi Josephowi Rothowi naszym królestwem ducha uczyniliśmy jego Galicję, ukochane Austro-Węgry i ich pogranicza.

Dziś jako Kompania Środkowoeuropejska zapraszamy w podróż sentymentalną ponad politycznymi granicami i sporami.


Nasz zespół
Franciszek Bojańczyk
założyciel Kompanii, przewodnik (polski, hebrajski i angielski)

Zofia Biernacka
Założycielka Kompanii

Piotr Hummel
Przewodnik (polski i angielski)


Mirjam Boehm
Przewodniczka (niemiecki, hebrajski, angielski i polski)

Jan Grądzki
Przewodnik (polski, francuski i angielski)

Szymon Maraszewski
Przewodnik (angielski i polski)


Melchior Jakubowski
doradca ds. naukowych

Może Ty?
Kompania zawsze poszukuje miłośników dobrych opowieści. Wystarczy do nas napisać: dyrekcya@mitteleuropa.pl

Kodeks kompanii

przygotowując nasze podróże działamy

Etycznie

każda wydana przez nas złotówka wędruje do lokalnych partnerów – stowarzyszeń, fundacji lub po prostu mieszkańców. Tym samym wpływamy na rzeczywisty rozwój regionu, a nie turystycznych potentatów.

Prawdziwie

nie oglądamy „atrakcji turystycznych”, nie interesują nas „wyjątkowe destynacje” – z nami zobaczysz jak żyli ludzie sto lat temu i jak żyją obecnie, poznasz ich lokalne tradycje, spróbujesz ulubionej zupy i spotkasz miejscowych społeczników.

Kompetentnie

nasze trasy są to efekt długotrwałej pracy zespołu specjalistów i pasjonatów, którzy wiedzą po prostu wszystko – etnografów, historyków i filologów. To właśnie oni zabiorą Was w trasę zarażając miłością do każdego odwiedzanego miejsca.

Odkrywczo

podróżując z nami odkryjesz tradycje o których w życiu nie słyszałeś. Jeśli ludowość kojarzyła Ci się tylko z wycinanką łowicką to przygotuj się na spore zaskoczenie – pokażemy Ci, że Europa Środkowa swym kulturowym bogactwem i różnorodnością nie ustępuję ani tej Południowej, ani Północnej, ani Zachodniej…


Mówią o nas...


  • Franek nasze życzenia przekuł we wspaniałą podróż. Wspierał nas w każdy możliwy sposób, zawsze gotów wysłuchać, doradzić, polecić czy przekazać informację. Sprawił, że nasza wyprawa stała się możliwym i świetnym doświadczeniem!
    Anat, Izrael