jak można wypiekać ciasto na ruszcie
mieszanki kultur tatarskiej, polskiej, litewskiej, białoruskiej, żydowskiej i... szwajcarskiej
jak smakuje pierekaczewnik, którego receptura ma już ponad 300 lat
jedyną w Europie pierwotną puszczę
Rano wyruszymy z Warszawy w stronę Tykocina – jednego z najpiękniejszych polskich miasteczek, z typową dla Podlasia drewnianą zabudową. Po spacerze po rynku zwiedzimy Wielką Synagogę, imponującą, barokową budowlę, świadectwo wielkości tutejszej gminy żydowskiej. Następnie czeka nas obiad oparty o kuchnię polskich Żydów, który zakończymy degustacją lokalnej wódki. Jest ona przygotowywana według sekretnej receptury, zawierającej m.in. 16 ziół i korę cynamonową.
Nocleg w okolicach Tykocina
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania położonej na jedynej przeprawie przez biebrzańskie bagna Twierdzy Osowiec. Zbudowana pod koniec XIX wieku była jedną z najnowocześniejszych w Europie, co pozwoliło jej bronić się rekordowe 6,5 miesiąca w trakcie Wielkiej Wojny. Następnie odpoczniemy w tradycyjnej, drewnianej karczmie gdzie czeka nas typowy, podlaski obiad – spróbujemy m.in. ziemniaczanej babki i puszczańskiego bigosu. Późnym popołudniem wybierzemy się zaś w głąb Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie prócz dzikich bagien i torfowisk czeka nas.. obserwacja spacerujących po okolicy łosi.
Nocleg w okolicach Biebrzy
Nad ranem przejedziemy do Augustowa, miasta na pograniczu Podlasia i Suwalszczyzny. Tam rozpoczniemy rejs pięknym szlakiem Kanału Augustowskiego, drogi wodnej łączącej dopływy Wisły z Bałtykiem. Jego cechą charakterystyczną są śluzy, które napełniane i opróżniane pozwalają pokonać różnicę poziomów pomiędzy Kanałem, a okolicznymi jeziorami.
Następnie czeka nas wizyta w pobliskim Lipsku, słynącym z wielkanocnych pisanek, jajek dekorowanych rozgrzanym woskiem. Pod koniec dnia zajrzymy jeszcze do jednej z nadbiebrzańskich wsi w której od pokoleń wypiekany jest sękacz, ciasto biszkoptowe przygotowywane na specjalnym rożnie.
Nocleg w okolicach Supraśla
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania jednego z najważniejszych ośrodków prawosławia w Polsce, Ławy Supraskiej wraz z Muzeum Ikon. Utworzony w XVI wieku tutejszy klasztor przyciągał tysiące pielgrzymów cudowną Ikoną Matki Boskiej, funkcjonowała tu też drukarnia. Z Supraśla udamy się na zachód, w stronę granicy polsko-białoruskiej. Zaledwie siedem kilometrów od niej leży wieś Kruszyniany, do dzisiaj zamieszkana przez muzułmańskich Tatarów, sprowadzonych na te ziemie przez króla Jana III Sobieskiego w drugiej połowie XVII wieku. Spotkanie z tradycjami tatarskimi zaingerujemy degustacją pierekaczewnika, nadziewanego wypieku z ciasta makaronowego, specjału lokalnej kuchni. Następnie wybierzemy się do kruszyniańskiego, drewnianego meczetu i mizaru – cmentarza.
Nocleg w okolicach Narewki
Tego dnia wybierzemy się do jedynych w Europie fragmentów pierwotnego lasu, czyli wpisanej na listę UNESCO Puszczy Białowieskiej. Ta ostoja dzikiej przyrody zamieszkuje też największa na świecie populacja wolnego żubra, ważącego średnio 700 kg byka. Po wędrówce puszczańskimi szlakami udamy się do jedynej na Podlasiu miodosytni, czyli manufaktury miodu pitnego, gdzie czeka nas degustacja różnych jego odmian. Następnie odwiedzimy pobliską Świętą Górę Grabarkę, najbardziej znane w Polsce prawosławne sanktuarium. Drewnianą cerkiew na szczycie wzgórza otaczają tysiące wotywnych krzyży, pozostawianych przez pielgrzymów w różnych intencjach. Z Grabarki udamy się na kolację do naszego hotelu, po drodze przekraczając jedną z najpiękniejszych rzek Polski – Bug.
Nocleg w okolicach Janowa Podlaskiego
Nad ranem wyjedziemy do Janowa Podlaskiego, słynącego z hodowli czystej krwi koni arabskich. Ta założona w 1817 roku stadnina zajmuje obszar aż 2500 ha, a coroczne aukcje koni przyciągają kupców z całego świata. Po odwiedzinach w stajni powoli udamy się w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zatrzymując się w unikalnym siedleckim browarze restauracyjnym, gdzie główny piwowar opowie nam o procesie warzenia piwa.