miasto, którego ludność w ciągu wieku zwiększyła się prawie 630 razy!
pięknie malowanym sklepieniem drewnianej synagogi stojącej w centrum Warszawy
jak zbudować renesansowe miasto idealne zamieszkiwane przez Ormian, Żydów, Greków, Rusinów i Polaków
zgubisz się w podziemnym solnym mieście o 245 km korytarzy
Nad ranem wyjedziemy z Warszawy w stronę Łodzi, nazywanej „polskim Manchesterem”. To wielokulturowe miasto rozwijające się w XIX wieku tak dynamicznie jak Chicago było stolicą polskiego przemysłu tekstylnego. Odwiedzimy pałac króla bawełny Izraela Poznańskiego i jego fabrykę, przejdziemy się po cmentarzu żydowskim, jednym z największych w Europie. Po obiedzie w jednej z przekształconych na centra kultury dawnych fabryk pojedziemy do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia.
Nocleg we Wrocławiu
Po śniadaniu zaczniemy zwiedzanie wrocławskiego starego miasta, z jego imponującym rynkiem i gotyckimi kościołami, odbudowanymi po ciężkich bombardowaniach 1945 roku. Nadodrzańskimi bulwarami przejdziemy też na Ostrów Tumski, gdzie znajduje się wspaniała XIII wieczna katedra, jeden z cudów miasta, nazywanego „Kwiatem Europy”. Po południu czeka nas wyprawa do dzielnicy czterech świątyń oraz jednego z rzemieślniczych browarów, gdzie poznamy tajniki produkcji piwa, produkowanego w okolicy od średniowiecza.
Nocleg we Wrocławiu
Dzień rozpoczniemy od rejsu statkiem po Odrze, który zabierze nas w okolice Hali Stulecia, wpisanej na listę UNESCO modernistycznej konstrukcji z 1913 roku. Następnie wyruszymy z miasta w stronę dawnej stolicy Polski, Krakowa. Po drodze zatrzymamy się w XIX wiecznym zamku Moszna, rodowej siedzibie przemysłowców Tiele-Wincklerów, jednej z najwspanialszych rezydencji w południowej części kraju.
Po przybyciu do Krakowa czeka na nas kolacja oparta o tradycyjne potrawy regionu, Małopolski.
Nocleg w Krakowie.
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzania krakowskiego Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. Odwiedzimy farny kościół mariacki z gotyckim arcydziełem, ołtarzem Wita Stwosza, a następnie poznamy źródło bogactwa dawnego Krakowa, szesnastowieczny targ Sukiennice. Później podążymy w stronę gmachów jednej z najstarszych uczelni regionu, założonego w 1364 roku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po obiedzie w jednej ze staromiejskich piwnic udamy się na Wawel, do królewskiej rezydencji i katedry w której pochowana jest większość władców Polski. Z zamkowego wzgórza zejdziemy w stronę Kazimierza, „polskiej Jerozolimy”, dzielnicy, którą przed wojną zamieszkiwała większość z 64 tysięcy krakowskich Żydów. Zwiedzimy stary cmentarz z szesnastowiecznym nagrobkiem Remu, jednego z najważniejszych rabinów diaspory aszkenazyjskiej oraz dwie z siedmiu ocalałych synagog – gotycką Starą i neomauretańską Tempel.
Nocleg w Krakowie.
Nad ranem przejedziemy do pobliskiej kopalni soli w Wieliczce. Dzięki wydobyciu prowadzonemu już od prawie 700 lat oraz chodnikom i korytarzom o łącznej długości 245 km kopalnia została wpisana na listę UNESCO. Po przejściu solnej trasy wyjedziemy w stronę kolejnego zabytku z listy UNESCO, drewnianego kościoła w Lipnicy Murowanej, zbudowanego jeszcze pod koniec XV wieku. Po obiedzie udamy się zaś do Tarnowa, z pięknym, manierystycznym ratuszem i zabytkowym starym miastem. Wieczorem wyjedziemy w stronę magnackiej rezydencji w Łańcucie w okolicach której będzie nocować.
Nocleg w okolicach Łańcuta
Nocleg w Lublinie.
Zwiedzanie rozpoczniemy od zwiedzania lubelskiego Starego Miasta, położonego na wzgórzu pomnika polskiego renesansu. Odwiedzimy kościoły katolickie i prawosławne oraz ratusz, miejsce podpisania unii z 1569 roku, która połączyła Polskę i Litwę, tworząc jedno z największych państw kontynentu. Dotrzemy także do słynnej Jeszywas Chachmej Lublin, jesziwy Mędrów Lublina, czyli wyższej szkoły talmudycznej do której uczniowie ściągali z całej Europy. Po obiedzie wyjedziemy w stronę Warszawy, gdzie czeka nas podziwianie wieczornej panoramy miasta i spacer nad Wisłą, najdłuższą rzeką Polski.
Nocleg w Warszawie.
Po śniadaniu wyjedziemy w stronę barokowej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, otoczonej pięknie zachowanymi ogrodami. Po odwiedzeniu tego niezmienionego od setek lat pałacu Traktem Królewskim przejedziemy na warszawskie Stare Miasto. Jego wyjątkowa w skali świata odbudowa po wojennych zniszczeniach, sięgających 80%, została wyróżniona przez UNESCO wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Po spacerze wąskimi uliczkami i wizycie na Zamku Królewskim udamy się do północno-zachodniej części miasta, przed wojną zamieszkiwaną przez ponad 300 tysięcy Żydów, po Nowym Jorku największą społeczność na świecie. Historie warszawskiej gminy oraz 1000 lat dziejów Żydów w Polsce poznamy w nowopowstałym Muzeum POLIN, którego imponująca wystawa stała została uznana za najlepszą w Unii Europejskiej.
Nocleg w Warszawie